O nás

Kokořínská klasika
12 . ročník

23/09/2023

Registrace

Dne 15.9. 2012 se konal první ročník netradičního retro závodu pro milovníky historie silniční cyklistiky.

Závoďáci z tenkých ocelových trubek obutých do galusek se začali se svými pyšnými majiteli shromažďovat kolem deváté hodiny ráno, kdy teploty nevyhlížely k nikterak lákavým hodnotám. 

Zátiší silničních kol, veteránů starších roku 1989 většinou v původní výbavě, lahodilo nejednomu oku , a to jak z pole zúčastněných, tak z pole přihlížejících.

Nádherná kokořínská krajina umocňovala požitek z celého setkání a společně se stylovým příjezdem členů cykloklubu Staromilců v překrásném černém Pontiacu z třicátých let nemělo absolutně chybu. Pánové ve vlněném dobovém oblečení, pečlivě zastřižených pěstěných knírech a kotletách dovršili svůj dojem silničním strojem zn. Perič, kola konstruovaného vynikajícím závodníkem a výrobcem špičkových závodních kol Antonína Periče.

Vedle tohoto jsme se měli možnost pokochat s koly zn. Favorit, Peugeot či Helyett...


Stěžejním místem pro start a zároveň pro vyhlášení vítězů byla kultovní kokořínská hospoda „U Grobiána“. V přátelském duchu se právě odtud vydala úderem jedenácté hodiny skupinka velocipedistů z Mělníka, Semil či Prahy střemhlav kokořínské krajině na trať o celkové délce pětapadesát kilometrů.


V kritických úsecích nám pomáhali dobrovolní hasiči z obcí Truskavna a Březinka, v jejichž tvářích se dalo vyčíst, že krom svých rolí si zároveň užívají příjemné podívané.


Pro účastníky a jejich letité stroje byla trasa poněkud náročnější. Přeci jen dnešní doba nám skýtá spoustu pohodlí, a tak dobové přehazovačky, korkové gripy, pedály s klipsnami a koženými přezkami, či vlněné dresy nenapovídaly lámání rekordů, ale o to více úsměvů jsme mohli na tvářích zúčastněných zahlédnout.

 

Mnozí frčeli střídavě kopcovitou krajinou někdy i padesátkou, ale naštěstí vše proběhlo bez újmy na zdraví a zásah doprovodného záchranného vozu tak nebyl zapotřebí.

Během závodu si na pár okamžiků prorazilo skrz šedé mraky cestu i trocha slunce, nicméně závod zaznamenal i kapky deště.

Po závěrečném finiši na kopci Kanina přišel opětovně „U Grobiána“ k chuti gulášek. Všichni zúčastnění obdrželi od pivovaru Podkováň 1,5l (trojpivo), opatřené exkluzivní samolepkou „Kokořínská klasika 2012 „.

Nezapomeňme na výsledky!


Jako historicky prvním cyklistou projel cílovou čarou Luboš Štukheil, následoval ho Jirka Plechata a jako třetí dojel Jarda Kern.

Všem borcům srdečně gratulujeme!

A jelikož se jednalo o první ročník posíláme zvláštní dík partě mělnických cyklistů dříve narozených; jmenovitě Stanislavu Derflovi st., Ottovi Zábranskému a šestašedesátiletému Augustinu Řízkovi, který byl zároveň nejstarším účastníkem klání.

Termín akce připadl na září, dobu konání některých tradičních závodů a dovolených, ale pevně věříme, že naše myšlenka, netradiční forma skloubení vášně ke sportu a přírodě s nostalgickou vzpomínkou na noblesu a glanc dřívějších dob, osloví i účastníky nové.

My jsme měli příležitost zažít neopakovatelnou atmosféru konání prvního ročníku v komornější sestavě, na což budeme velice rádi a dlouho vzpomínat.

Komu tato příležitost nebyla dopřána, nelitujte. Každý ročník má své a proto pokud Vás naše akce zaujala, napište do kalendáře datum 21.9. 2013 a připojte se k nám!

 

 

 

logo_spodni

Kontaktujte nás

telefon +420 315 623 812
telefon +420 604 777 091
email info@kokorinskaklasika.cz

Staňte se fanoušky
a neunikne Vám žádná novinka

facebookKokořínská Klasika